Kolem solárních panelů je vždycky spoustu otázek i odpovědí. Ale ne všechny se hodí pro každého zákazníka i výrobce, a ne každá informace vychází z reality. A tak jsme si řekli, že vám z pohledu těch, kteří soláry žijí dnes a denně, odpovíme na ty nejčastější. Pokud tu odpověď na svoji otázku nenajdete, ozvěte se nám.

Solární panel a solární kolektor. Jaký je vtom rozdíl?

Ve světě solární energie není rozdíl žádný. Jedná se o tentýž produkt. Kolektor se ale odborně využívá jako termín pro zařízení, které sbírá sluneční záření. Termín solární panel je více zaveden u fotovoltaiky, tedy u výroby elektrické energie ze slunce, kdežto solární kolektor je typický v názvosloví u termických kolektorů, které produkují energii na ohřev vody. Což je právě VacuSol.

Můžu dostat dotace na solární panely?

Můžete. Je několik programů, vrámci kterých to jde. Například Nová zelená úsporám. Třeba dotace na solární panely pro rodinný dům může být 50000 Kč. Více o dotacích na solární panely píšeme tady.

Kolik se solárními panely vlastně ušetřím?
Vždycky je potřeba zohlednit, kolik jich bude, a na jakém typu budovy. Nicméně instalací solárních panelů ušetříte 55 až 72 % nákladů spojených s přípravou užitkové vody a uspoříte cca 25 až 40 % na vytápění.

Odkud jsou vaše solární panely?
VacuSol je česká společnost, vyrábíme je ve svých prostorách. Odnikud je nepřekupujeme. Po celou dobu jste v kontaktu s námi, tedy s přímým výrobcem.

Fungují solární panely i za špatného počasí, když nesvítí?

Ano, fungují. Solární kolektory přijímají i tzv. nepřímé neboli difuzní záření. Jsou schopny ze slunce pod mrakem vytěžit energii mezi 1/3 a 2/3 plného výkonu solárního panelu.

Kolik solárních panelů je potřeba kohřívání venkovního bazénu?
Na tuto otázku jednoznačně odpovědět nejde. Záleží, jak velký máte bazén, v jakém prostředí. Jak moc osluněné místo to je. Musíme vzít v potaz objem/plochu bazénu, je-li bazén zakrytý, nebo ne. A také je důležité, co jako zákazník od ohřevu očekáváte. Jestli například chcete stabilně udržovat teplotu na 30 °C a více, nebo ho temperovat na teplotách 25 až 28°C. Každý systém je individuální, rádi to svámi probereme.

Co je vakuový solární panel?

V našem případě se jedná o trubicový vakuový kolektor, kdy jednotlivé trubice jsou vakuovány minimálně na 10-3 Pa. Vakuum je tady naprosto nepostradatelná součást, která tvoří ten nejhlavnější benefit kolektoru. Je to právě vakuum, díky kterému funguje solární kolektor za všech okolních teplot. Pro lepší představu, pokud je v lednu -15 °C a bude krásně jasno, bude kolektor fungovat lépe než vlétě, kdy je 25 °C a na obloze opar.

Jaká je životnost solárních panelů?

Praktická zkušenost je 25 let. Použité materiály jsou sklo, u kterého můžeme strochou humoru říci, že to tu bude navěky, a dále měď a nerez. To jsou ušlechtilé materiály, které mají dlouhý poločas rozpadu. Žádné plastové "vylepšováky" VacuSol nepoužívá.

Jaká je návratnost solárních panelů?

Standardně 5 až 10 let.

Jak se solární panely udržují?

Prachovky a kýble svodou zase schovejte. Solární panely máme totiž koncipovány jako bezúdržbové zařízení. Nečistoty se usazují na spodní části trubice, kde NEVADÍ. Vždyť sluníčko svítí shora.

Pokud jde o nemovitost, musí být soláry jen na střeše?

Rozhodně nemusí. Solární kolektory můžete mít kdekoli. Na střeše,vedle domu, na garáži, zahradě, terase. Výjimkou nejsou panely na stěnách domů, zahradních domcích apod. Jediné, co radíme ohlídat, je cesta od kolektoru kzásobníku. Ta ať je co možná nejkratší, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám energie při přenosu.

Kdo a kde povoluje solární panely?

Solární panely nepotřebují stavební povolení, pokud jde o jejich instalaci u rodinných domů. Pouze, nachází-li se dům v památkové oblasti, musí se vyjádřit památkáři. Pokud chcete soláry na bytové domy, je stavební povolení nutné, přesáhnou-li solární kolektory obrys domu. Pokud se rozhodnete pro VacuSol, se vším vás seznámíme. Nebo se klidně ptejte už teď.

Jak náročná je instalace? Můžu to udělat sám?

Pokud máte trochu toho technického povědomí nebo vás to zkrátka a dobře baví, určitě můžete. Instalace zabere zpravidla jeden den a je prostě lepší svěřit ji odborné firmě. Nicméně podmínka to není.

Jsou solární panely určené jen do nových domů?

Tohle je častá a mylná domněnka. Takže ji rádi vyvracíme. Solární panely můžete instalovat na jakoukoli nemovitost. Starou, novou, rekonstruovanou, zděnou, dřevěnou, malou i velikou.
Chci více informací

Kontaktujte nás

  +420 602 551 902
  info@vacusol.cz
  kontaktní formulář
  poptávkový formulář
               
VacuSol, spol. s r.o. | Dolní Rožínka 149 | 592 51 Dolní Rožínka | telefon: +420 566 567 531 | e-mail: info@vacusol.cz
Facebook    Youtubue    Google Plus

edited by n.e.s.p.i.