Solární ohřev vody VacuSol
Výhody solárního ohřevu vody
- Ohřev vody sluncem je maximálně efektivní
Systémy založené na fototermickém ohřevu vody, které přeměňují sluneční záření přímo na teplo využívané k okamžitému ohřevu vody, se řadí mezi technologiemi využívající solární energii za jedny z nejefektivnějších. Termické kolektory navíc fungují relativně dobře i za špatného počasí (lépe než fotovoltaika) a v případě nepříznivých podmínek a sníženého výkonu se voda dohřeje z jiných zdrojů, třeba elektřinou, plynem nebo tuhými palivy. Díky tomu budete mít dostatek teplé vody do domácnosti, na sprchování nebo třeba i do bazénu, ať už nesvítí, prší, sněží, je zataženo nebo šero. - Solární ohřev TUV spoří peníze a šetří zbytečné výdaje
Solární systémy VacuSol výrazně ulehčí vaší peněžence. Ročně s nimi můžete ušetřit 55–80 % nákladů za ohřev vody v rodinném domě, nebo snížit výdaje za vytápění o 25–45 %. Celá investice se pak běžně klientům vrací do 5 až 10 let, což se dá ještě urychlit získáním dotace na solární ohřev vody v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. - Rychlá a nenáročná instalace systému
Naprostou většinu realizací solárního ohřevu TUV nainstalujeme za jeden až dva pracovní dny, v případě rozsáhlejších solárních systémů na ohřev vody pak zhruba týden. To zvládáme díky malým rozměrům a nízké hmotnosti solárních kolektorů, se kterými se snadno manipuluje, což umožňuje jednoduchou, rychlou a nikterak komplikovanou montáž. - Solární ohřev vody bez údržby
Solární sestavy Vacusol jsou koncipovány jako bezúdržbové. To v praxi znamená, že vám bohatě postačí, když systém pro ohřev vody čas od času zkontrolujete, namátkově prohlédnete solární kolektory, zda nejsou poškozené a jednou za pár let provedete běžnou údržbu dle našich doporučení. - Prodloužená záruka na fototermiku
V solární systémy na ohřev vody Vacusol, v naše výrobky a jejich dlouhodobou trvanlivost máme plnou důvěru, proto na solární kolektory poskytujeme prodlouženou záruku 60 měsíců (tj. 5 let). Věříme, že takovou doplňující jistotu ocení každý, ať už o ohřevu vody sluncem teprve přemýšlíte, nebo již hledáte vhodnou firmu k realizaci.
Využití solárního ohřevu vody
Solární ohřev vody pro rodinné domy a na chatě
Primárně jsou solární systémy VacuSol využívány k solárnímu ohřevu vody v rodinných domech, kde slouží k ohřívání teplé užitkové vody pro běžné potřeby a činnosti v domácnosti, jako je mytí nádobí nebo sprchování. Systém se dá také efektivně využít na chatě bez elektřiny, kde zajišťuje sezónní a nezávislý zdroj teplé vody. To je vysoce praktické v odlehlejších oblastech, kam dojíždíte zpravidla jen přes jaro–léto–podzim.
Solární kolektory k ohřevu vody v bazénu
Dalším oblíbeným využitím termických solárních systémů, a to především v letních měsících, je solární ohřev bazénu. Díky němu se totiž budete moct pohodlně koupat v teplé vodě delší část roku a zároveň ušetříte na energiích. Při odpovídající konfiguraci můžete solární sestavu využít i k solárnímu ohřevu vody na chatě nebo přes chladnější období k přitápění v rodinném domě.
Přečtěte si více o solárním ohřevu bazénu a vody v bazénu.
Solární ohřev vody s přitápěním
Běžným doplňujícím řešením ke klasickému solárnímu ohřevu je napojení na centrální topení a využití solárního přitápění pro přechodné měsíce, a to především ve stále obydlených rodinných domech. V některých pasivních domech dokonce může solární topení plně nahradit stávající způsoby vytápění.
Přečtěte si více o solárních systémech pro ohřev vody a přitápění.
Mám zájem / dotazPrincip solárního ohřevu vody
Solární systémy VacuSol fungují na principu solárního ohřevu vody pomocí fototermických kolektorů. To v praxi znamená, že naše kolektory v prvním kroku zachytí sluneční záření, v druhém je energie přeměněna na teplo, ve třetím se odvede speciálními trubicemi do zásobníku a nakonec dojde k předání tepla a ohřátí vody, která se dá využít v domácnosti.
Podrobnější popis celého principu najdete v našem článku, jak funguje solární ohřev vody.
Cena solárního ohřevu vody
Cena za kompletní systém na solární ohřev TUV se odvíjí od konkrétní konfigurace, která se vytváří klientům vždy na míru a v níž se počítá s faktory jako počet lidí, zateplení, rozsah a velikost budovy, orientace domu apod. Ze své podstaty jsou tak ceny sestav solárních kolektorů téměř vždy rozdílné.
Avšak alespoň pro orientační představu můžeme nastínit, kolik takové panely na solární ohřev vody běžně stojí:
- Pro čtyřčlennou rodinu v rodinném domě vás vyjde solární set se vším všudy zhruba na 140–170 tisíc korun.
- Cena za solární ohřev vody na chatě startuje na 110–120 tisících korunách, přičemž záleží na počtu lidí a využitelnosti.
- U solárních kolektorů pro bytové a panelové domy je situace nejsložitější, protože čím více lidí a čím větší objekt, tím více proměnných existuje a tím náročnější je vytvořit byť jen orientační odhad. Zkrátka jednoduchá tabulka neexistuje, ale rádi vám nastíníme cenu, pokud nám poskytnete bližší informace.
Co je součástí ceny za systém na solární ohřev TUV
Jak už bylo naznačeno výše, našim klientům dodáváme kompletní balíčky se vším všudy tak, aby se o nic nemuseli starat. Proto je do ceny solárního systému VacuSol zahrnut:
- veškerý materiál a všechny komponenty (solární kolektory, konstrukce, základní metráž potrubí, čerpadlová skupina, expanzní nádoba, solární regulátor, nemrznoucí kapalina, příchytky, objímky a podobný konstrukční materiál)
- práce
- DPH
Je důležité zmínit, že jakmile jsme s klientem domluvení na počtu kolektorů a velikosti zásobníku (což se děje již v počátcích projektu), jedinou zbývající proměnou v rozpočtu představuje potrubí a jeho délka. Přestože se jedná jen o zanedbatelnou část celkové investice, je vhodné to zmínit a dopředu s tím počítat.
Faktory ovlivňující cenu solárního termického systému
Kromě výše zmíněných okolností, které rámují cenu v počátcích projektu, se v celkové ceně za solární termické systémy se ještě odrážejí faktory, jak a na co ho budete používat. Nejnižší cenu proto zpravidla dostanete při pořízení pouze solárního ohřevu teplé vody pro rodinný dům nebo na chatu. Naopak systémy na ohřev TUV s přitápěním, případně i s ohřevem vody do bazénu, bývají nákladnější v důsledku většího počtu panelů, jiného druhu akumulační nádrže nebo vyšších nároků na regulaci. U profi bazénů je v některých případech vhodná i spolupráce a konzultace s bazénáři.
S tím souvisí, že záleží i na reálném využití – poddimenzovaný solární termický systém vám nevygeneruje dostatek teplé užitkové vody a moc toho nepošetříte, naddimenzovaný naopak zase zbytečně přeplatíte v počáteční investici. Zkrátka špatně nakonfigurovaný systém výrazně ovlivní vstupní cenu i návratnost solárního ohřevu vody.
A v neposlední řadě vstupuje do ceny dotace na solární ohřev vody a kolektory. V současnosti si můžete snížit vstupní náklady o 45 až 90 tisíc, a to v závislosti na dotačním programu a rozsahu systému na solární ohřev TUV. Podrobněji se jim věnujeme na stránce o dotacích na solární ohřev vody.
Naším cílem ve VacuSolu je tedy skloubit všechny tyto okolnosti a najít takové ideální řešení solárního ohřevu vody pro váš rodinný dům, které přinese skutečný užitek a zároveň ušetří peněžence. Pokud vás zaujal solární ohřev TUV, chtěli byste se dozvědět více informací, nebo vás napadl nějaký dotaz, neváhejte se na nás obrátit a kontaktovat nás prostřednictvím formuláře, e-mailu nebo telefonu.
Mám zájem / dotazSet na solární ohřev vody
VacuSol vám zprostředkuje celý solární systém se vším všudy. My totiž nejsme jen výrobci a dodavatelé samostatných panelů. Naopak vyrábíme, instalujeme a zprovozňujeme kompletní a plně funkční sestavy pro solární ohřev vody pro rodinné domy i na chatě.
Základní sestava na ohřev vody se skládá z:
- několika solárních kolektorů (v našem případě trubicových kolektorů VS 10 T)
- nosné konstrukce, která může být přizpůsobena jakémukoliv typu střechy
- zásobníku teplé užitkové vody (ve zkratce TUV)
- hydraulické jednotky
- solární regulace
- solárního odvzdušňovače
- expanzomatu
- ukončovací a propojovací sady mezi kolektory
- nemrznoucí kapaliny
Výhodou takových solárních setů na ohřev vody pro rodinné domy nebo na chatu je rovnou několik. Sestavy jsou vždy konfigurovány na míru konkrétnímu klientovi a jeho dispozicím – zaručíme, že všechno bude fungovat nejen správně, ale také efektivně. Máte všechno hezky pohromadě a nemusíte jednotlivé komponenty pořizovat od několika různých prodejců – my vám jednotlivé části dodáme. Navíc vám také odpadá stres spojený s instalací a následným provozem – zařídíme montáž i následný záruční a pozáruční servis.
Zkrátka se vyhnete náročnému a vysilujícímu hledání na internetu a zkoumání, kterou značku systému na solární ohřev TUV koupit, jakým směrem panely umístit, jak je správně upevnit, jak se o ně starat nebo snad dokonce i jak je opravit v případě poruchy. Místo toho se budete moct jednoduše těšit z budoucího šetření peněz.
Kolektory jsou nejspolehlivějším komponentem solárního ohřevu vody. Jsou nastavené tak, aby nevyrobily více teplé vody než je potřeba (v opačném případě totiž trpí některé součástky systému), zároveň mají v sobě pojistku k omezení teploty (aby nedocházelo ke zbytečnému přehřívání, což zase může způsobovat degradaci pracovní kapaliny proudící mezi kolektory a zásobníkem).
Zásobníky TUV uchovávají teplou užitkovou vodu s ohledem na konfiguraci celého solárního systému. Teplota vody se v zásobnících pohybuje od 10–15 °C (odpovídá teplotě přívodní vody např. ze studny či vodovodního řadu) až do 50–90 °C, přičemž záleží, jak je solární systém navržen a kolik teplé vody je skutečně potřeba. Pro naprostou většinu rodinných domů postačí zásobníky TUV o objemu 200–300 litrů, pro větší RD volte 400–500 litrů, pro bytové domy jsou vhodné zásobníky o 500–3000 litrech.
Čerpadlová skupina se skládá z několika součástí. Hlavním komponentem je oběhové čerpadlo, které má za úkol po souhře se solárním regulátorem zabezpečit cirkulaci nemrznoucí kapaliny mezi kolektorem a zásobníkem. Mezi další součástky se řadí napouštěcí a odvzdušňovací armatura (důležitá věc pro uvedení solárního systému na ohřev vody do provozu a případný servis), barometr/manometr (ukazatel množství natlakované nemrznoucí kapaliny), zpětná klapka (proti samotížnému úniku tepla v době, kdy jsou kolektory chladnější než zásobník, typicky přes noc) a pojistný ventil (pro případné přetlakování systému).
Solární regulátor hlídá teplotu ve vakuovém kolektoru a v zásobníku TUV. Regulace solárního ohřevu funguje na základě rozdílu teplot v těchto dvou zařízeních a spínání/vypínání oběhového čerpadla. Pokud je kolektor o 4–10 °C teplejší než zásobník, čerpadlo se zapne. Pokud naopak sluníčko už slábne a rozdíl teplot klesne pod 2–4 °C, čerpadlo se vypne (aby nedocházelo ke zbytečnému ochlazování zásobníku).
Expanzní nádoba slouží k vyrovnání tlaku v systému na solární ohřev vody. Zpravidla se tlakuje o 0,5 bar méně, než je pracovní tlak v solárním okruhu.
Stávající (původní) kotel je nezastupitelným komponentem termického ohřevu vody. Ten totiž s instalací solárního systému přebírá roli sekundárního zdroje tepla a v případě nedostatku sluneční energie slouží k doohřátí vody na požadovanou komfortní teplotu. Nejjednodušším řešením je elektrická patrona vsazená přímo do zásobníku TUV, ale je možné napojit i jiné zdroje energie, např. kotel na tuhá paliva, plynový či elektrický kotel nebo tepelné čerpadlo.
Na konci celého procesu solárního ohřevu vody stojí výstup TUV a rozvod do topení. Teplou užitkovou vodu můžete využít v koupelně k mytí a koupání, v prádelně na praní nebo třeba v kuchyni k umývání nádobí. Pokud to parametry domu dovolují a umožňují, tak se solárním přitápěním/vytápěním si zase prohřejete domov v chladných zimních měsících.
Na konci celého procesu solárního ohřevu vody stojí výstup TUV a rozvod do topení. Teplou užitkovou vodu můžete využít v koupelně k mytí a koupání, v prádelně na praní nebo třeba v kuchyni k umývání nádobí. Pokud to parametry domu dovolují a umožňují, tak se solárním přitápěním/vytápěním si zase prohřejete domov v chladných zimních měsících.
Schéma solárního ohřevu vody
(1) Solární termický kolektor VS 10 T (střecha)
Kolektory jsou nejspolehlivějším komponentem solárního ohřevu vody. Jsou nastavené tak, aby nevyrobily více teplé vody, než je potřeba (v opačném případě totiž trpí některé součástky systému), zároveň mají v sobě pojistku k omezení teploty (aby nedocházelo ke zbytečnému přehřívání, což zase může způsobovat degradaci pracovní kapaliny proudící mezi kolektory a zásobníkem).
(2) Zásobník TUV (technická místnost)
Zásobníky TUV uchovávají teplou užitkovou vodu s ohledem na konfiguraci celého solárního systému. Teplota vody se v zásobnících pohybuje od 10–15 °C (odpovídá teplotě přívodní vody např. ze studny či vodovodního řadu) až do 50–90 °C, přičemž záleží, jak je solární systém navržen a kolik teplé vody je skutečně potřeba. Pro naprostou většinu solárních systému pro rodinné domy postačí zásobníky TUV o objemu 200–300 litrů, pro větší RD volte 400–500 litrů, pro bytové domy jsou vhodné zásobníky o 500–3000 litrech.
(3) Čerpadlová skupina (technická místnost)
Čerpadlová skupina se skládá z několika součástí. Hlavním komponentem je oběhové čerpadlo, které má za úkol po souhře se solárním regulátorem zabezpečit cirkulaci nemrznoucí kapaliny mezi kolektorem a zásobníkem. Mezi další součástky se řadí napouštěcí a odvzdušňovací armatura (důležitá věc pro uvedení solárního systému na ohřev vody do provozu a případný servis), barometr/manometr (ukazatel množství natlakované nemrznoucí kapaliny), zpětná klapka (proti samotížnému úniku tepla v době, kdy jsou kolektory chladnější než zásobník, typicky přes noc) a pojistný ventil (pro případné přetlakování systému).
(4) Solární regulátor (technická místnost)
Solární regulátor hlídá teplotu ve vakuovém kolektoru a v zásobníku TUV. Regulace solárního ohřevu funguje na základě rozdílu teplot v těchto dvou zařízeních a spínání/vypínání oběhového čerpadla. Pokud je kolektor o 4–10 °C teplejší než zásobník, čerpadlo se zapne. Pokud naopak sluníčko už slábne a rozdíl teplot klesne pod 2–4 °C, čerpadlo se vypne (aby nedocházelo ke zbytečnému ochlazování zásobníku).
(5) Expanzní nádoba (technická místnost)
Expanzní nádoba slouží k vyrovnání tlaku v systému na solární ohřev vody. Zpravidla se tlakuje o 0,5 bar méně, než je pracovní tlak v solárním okruhu.
(6) Kotel (neboli sekundární zdroj tepla) (technická místnost)
Stávající (původní) kotel je nezastupitelným komponentem termického ohřevu vody. Ten totiž s instalací solárního systému přebírá roli sekundárního zdroje tepla a v případě nedostatku sluneční energie slouží k doohřátí vody na požadovanou komfortní teplotu. Nejjednodušším řešením je elektrická patrona vsazená přímo do zásobníku TUV, ale je možné napojit i jiné zdroje energie, např. kotel na tuhá paliva, plynový či elektrický kotel nebo tepelné čerpadlo.
(7) Výstup na TUV a přitápění (v domě)
Na konci celého procesu solárního ohřevu vody stojí výstup TUV a rozvod do topení. Teplou užitkovou vodu můžete využít v koupelně k mytí a koupání, v prádelně na praní nebo třeba v kuchyni k umývání nádobí. Pokud to parametry domu dovolují a umožňují, tak se solárním přitápěním/vytápěním si zase prohřejete domov v chladných zimních měsících.
Snadná a rychlá cesta k vašemu solárnímu ohřevu
- Vstupní
poradenství - Zaměření
+ projekt - odborná
Montáž - Uvedení
do provozu - Vyřízení
dotace